Terapia IFS (Internal Family Systems)

System wewnętrznej rodziny

Masz ochotę zjeść to apetycznie wyglądające ciastko i jednocześnie jakaś część Ciebie już w środku przypomina o diecie i zdrowym odżywianiu? A może myślisz o zmianie pracy i jedna część Ciebie przegląda codziennie ogłoszenia w internecie, ale „coś” w Tobie nie pozwala Ci na nie aplikować? Zbierasz na remont mieszkania i jednocześnie fantazjujesz o tym, by  wszystkie zebrane na koncie pieniądze przeznaczyć na podróż marzeń? 

Czy coś jest z Tobą nie tak?! Spokojnie – z odpowiedzią przychodzi IFS. 

IFS – Internal Family Systems

Czyli System Wewnętrznej Rodziny, to stworzony przez amerykańskiego psychoterapeutę systemowego Richarda Schwartza model psychoterapii, który zakłada, że w każdym z nas żyje unikalna, „wewnętrzna rodzina” części, czyli subosobowości, które kłócą się, spierają lub zawierają sojusze… i chcą dla nas jak najlepiej – tak jak w rodzinie. 

Model umysłu

Po pierwsze, model IFS zakłada, że umysł z natury dzieli się na subosobowości, które nazywamy częściami.  Ta różnorodność umysłu nie jest niczym nienaturalnym. Z częściami rodzi się bowiem według Schwartza każdy z nas. Ich rolą jest pomóc nam żyć pełnią życia i dbać o nasze potrzeby. Tymczasem trudne i traumatyczne doświadczenia sprawiają, że części przyjmują na siebie trudne role, ekstremalne emocje czy przekonania albo też utykają w przeszłości. W rezultacie części bardzo ciężko pracują, by ochronić nas przed ponownym zranieniem.

IFS pozwala nam dogłębnie poznać te nasze mechanizmy obronne w jaśniejszy sposób. One doprowadzają nas do zranionych części siebie – wewnętrznych dzieci, które noszą w sobie traumę.

To, co pomaga uzdrowić traumę z dzieciństwa, to kontakt z JA – naszym zdrowym, mocnym, wewnętrzny rdzeniem, naszą esencją, pełną miłości, ciepła, odwagi, kreatywności i świadomości, że wszyscy jesteśmy połączeni. JA występuje u każdego, nie może zostać zniszczone i wie, jak uzdrawiać. 

Metoda psychoterapii

Model Internal Family Systems został uznany w 2015 przez NREPP (National Registry of Evidence-based Programs and Practices) w USA  modelem psychoterapii opartym na dowodach. Oznacza to,  że niezależne badania dowiodły jego skuteczności.

Każda sesja IFS jest jak mała podróż w głąb siebie. Proces poznawania naszych części i otaczania ich opieką. Podczas sesji IFS dowiadujemy się kiedy dana część powstała, w co uwierzyła i jaką rolę na siebie przyjęła. Wszystko po to, by ją zrozumieć i otoczyć opieką.  Bardzo ważny jest element odciążania części z ciężarów, które noszą i integrowania wygnanych części z powrotem w systemie tak, by zapomniane dawno jakości, jak np. beztroska, poczucie wewnętrznej wartości, mogły z powrotem zagościć w naszym życiu.

IFS to model terapeutyczny oparty na doświadczeniu: bazuje na wewnętrznym kontakcie klienta z jego wewnętrznym światem, uczuciami, myślami, odczuciami z ciała. Terapeuta IFS oddaje sprawczość klientowi: towarzyszy klientowi w jego wędrówce po wewnętrznym świecie z zaufaniem, że klient, jego JA, wie najlepiej, czego potrzebują jego części do uzdrowienia.

Sposób życia

IFS to nie tylko model umysłu czy model psychoterapii – to także, a może przede wszystkim sposób życia. IFS zaprasza nas do regularnego kontaktu z naszymi częściami i opiekowania się nimi z pozycji Przywództwa Ja: z odwagą, kreatywnością, spokojem, współczuciem i ze świadomością, że wszyscy jesteśmy połączeni. Im częściej spotykamy się z różnymi aspektami siebie, tym spokojniejsze one się stają i tym więcej tych pięknych jakości Ja pojawia się w naszym życiu.

indywidualna Terapia IFS

W praktyce:

w

Wstępna konsultacja

Podczas pierwszej rozmowy (online lub w zaciszu gabinetu w Gdyni) słucham Twojej historii i razem ustalamy, jak najlepiej mogę Ci pomóc. Zanurzamy się wspólnie do Twojego wnętrza i robimy Twoją pierwszą mapę części zgodnie z modelem IFS.

Praca z częściami

Podczas ustalonych spotkań spotykamy się z częściami, które potrzebują Twojej uwagi: wewnętrzny krytyk, perfekcjonista, zajadacz stresu czy zalęknione dziecko… Wszystkie je otulamy miłością i pozwalamy im puścić ciężary, które noszą od tak dawna.

[

Jesteś całością

Nasza praca dobiega końca. Odkrywasz swoje światło i przyświeca ono wszystkim częściom, które masz w sobie. Masz w sobie spokój. Odwagę. Miłość. Kreatywność. Lekkość. Twoje części wspierają Cię w realizacji Twoich marzeń, a Ty wiesz, jak opiekować się nimi gdy jest im trudno.

System wewnętrznej rodziny

Po czym poznam, że terapia IFS jest dla mnie?

Przed pierwszym spotkaniem z terapeutą mogą towarzyszyć Ci różne wątpliwości, możesz mieć wiele pytań. To normalne.

Przygotowałam dla Ciebie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Na czym polega terapia IFS?

Terapia IFS to indywidualne spotkania, online (poprzez aplikację zoom) albo w gabinecie w Gdyni, podczas których podczas rozmowy pomogę Ci spotkać się z Twoim wnętrzem. Psychika każdego z nas składa się z systemu części, którego celem jest utrzymanie nas w stanie wewnętrznej równowagi.

Podczas sesji IFS pomogę Ci spotkać się  z Twoimi częściami, abyś mógł/mogła zaopiekować się nimi z poziomu Twojej energii JA: z miłością, zrozumieniem, współczuciem.

 

Ile trwa terapia IFS?

W terapii IFS pracujemy na procesie.  Każdy proces terapii IFS jest indywidualny. Długość pracy zależy między innymi od Twojej gotowości do pracy wewnętrznej, od Twojej znajomości wewnętrznego systemu i od subiektywnej wagi trudności, z jakimi się mierzysz.  Zdarza się, że już po pierwszej sesji Klient doświadcza zmiany. I jednocześnie nie jest to regułą. Najważniejszym elementem procesu jest stworzenie poczucia bezpieczeństwa dla wszystkich części w Twoim wewnętrznym systemie. 

Dla kogo jest terapia IFS?

Terapia IFS jest dla Ciebie jeśli jesteś w sytuacji:

 • doświadczenia traumy
 • nieradzenia sobie ze swoimi emocjami
 • gdy towarzyszy Ci przewlekły stres
 • doświadczasz wypalenia zawodowego
 • jesteś dorosłym dzieckiem alkoholika
 • cierpisz z powodu przemocy fizycznej lub emocjonalnej
 • towarzyszy Ci bezradność i bezsilność
 • masz niską samoocenę
 • jesteś samokrytyczna/y wobec siebie
 • perfekcjonizm bierze nad Tobą górę
 • dopadają Cię myśli samobójcze
 • jesteś ofiarą przemocy domowej, seksualnej
 • sprawcą przemocy z poczuciem winy
 • uzależniona/y od alkoholu, narkotyków, papierosów lub hazardu
 • cierpisz na kompulsywne objadanie się lub niejedzenie
 • doświadczasz żałoby, bólu po stracie
 • przeżywasz chorobę bliskiej osoby
 • jesteś w trakcie rozwodu lub po nim
 • doświadczasz ataków paniki

Jeśli chcesz:

 • wyjść z zaklętego kręgu powtarzalnych sytuacji
 • odbudować swoje zasoby emocjonalne i fizyczne
 • mieć więcej radości i łatwości w swoim życiu
Ile trwa sesja IFS?

Razem ustalimy odpowiedni dla Ciebie czas trwania sesji. Zwyczajowo jest to 60-75 minut.

System wewnętrznej rodziny

Dowiedz się więcej o IFS:

Subskrybuj newsletter by odsłuchać darmową medytację IFS

.

Poczytaj polecane książki:  

„System Wewnętrznej Rodziny” Richard Schwartz. 

„Terapia Systemu Wewnętrznej Rodziny. Internal Family Systems” Richard C. Schwartz, Martha Sweezy

„To na siebie od zawsze czekasz. Magiczna Kuchnia relacji i miłości pełnej odwagi”  Richard C. Schwartz

Wszystkie części mile widziane Lisa Spiegel. 

Słuchaj nagrania dźwiękowego z medytacją IFS pogłębiającą Twój kontakt z częściami, która jeśli będzie regularnie stosowana w codziennym życiu, przyniesie Ci więcej wewnętrznego spokoju, zaufania do siebie i lekkości.

 

Terapia IFS

Wkrótce-więcej o IFS:

Podstawowe założenia IFS

Co to jest Energia Ja - Self w ujęciu IFS?

Rodzaje części w modelu IFS

To na siebie od zawsze czekasz
Umów się na sesję